Digitálne bezzrkadlovky s vymeniteľným objektívom

Nie je to zrkadlovka. Nie je to kompakt. Napriek tomu to vyzerá ako kríženec týchto dvoch kategórií. Už niekoľko rokov sú na trhu aj bezzrkadlovky, ktoré pri svojom príchode poriadne rozvírili pokojnú hladinu segmentu digitálnych fotoaparátov.

Bezzrkadlovky

Bezzrkadlovky sa trocha zjednodušene dajú definovať ako fotoaparáty s telom kompaktu ale s väčším snímacím čipom (často CMOS) a možnosťou výmeny objektívu ako pri zrkadlovkách. Krkolomný názov bezzrkadlovka vyjadruje skutočnosť, že na rozdiel od zrkadloviek nedisponujú zrkadlovým optickým hľadáčikom.

Kompakty s vymeniteľným objektívom?

Kvalitatívne predstavujú akýsi technologický medzistupeň medzi kompaktom a zrkadlovkou. Prvú uvedenú kategóriu pritom prekonávajú lepšou optiku a teda kvalitnejším výstuom, druhú kategóriu vyššou mobilnosťou – bezzrkadlovka je vo všeobecnosti menšia a ľahšia. V eshopoch často nájdete bezzrkadlovky v kategórii neutrálne pomenovanej „fotoaparáty s výmenným objektívom“.

Prvé bezzrkadlovky TOP značiek

Bezzrkadlovkám neodolal ani jeden z TOP výrobcov fotoaparátov. Medzi prvými modelmi na trhu sa tak ocitli Olympus PEN, Sony NEX, Panasonic G, Leica RD, Pentax Q alebo Samsung NX. S menším oneskorením sa pridal Nikon so svojimi modelmi Nikon V1 a Nikon J1 alebo Canon EOS M. Dnešný sortiment tvoria desiatky typov pohybujúcich sa v cenovej triede na pomedzí lepších kompaktov a lacnejších zrkadloviek.

Najlacnejšia (hobby) bezzrkadlovka

Momentálne (marec 2013) je pravdepodobne najlacnejším modelom Olympus PEN E-PM1 predávaný s vymeniteľným objektívom Zuiko Digital 14-42 mm 1:3.5-5-6 II R v cene okolo 300 Eur. Olympus PEN E-PM1 je vybavený 12,3 Mpix Live MOS snímačom, obrazovým procesorom TruPic VI, zabudovaným stabilizátorom obrazu a mimoriadne rýchlym AF zaostrovaním. Poradí si s fotením do RAW, disponuje radom automatických režimov fotenia (vrátane 3D fotografií) ale umožňuje aj manuálne nastavovanie.

Poloprofesionálna bezzrkadlovka

Cenovým protipólom vyššie spomenutého hobby fotoaparátu je model Sony NEX 6Y v aktuálnej cene približne 1200 Eur aj s dvoma objektívmi (Sony SEL P-1650 16-50 mm 3.5-5.6 + Sony SEL P-55210 55-210 mm 4.5-6.3). Cenový rozdiel sa na vybavení a výkone fotoaparátu samozrejme prejavuje enormným spôsobom – špičkový snímač APS-C 16,1 Mpix, hľadáčik OLED, nahrávanie Full HD videozáznamu so stereo zvukom, hybridné automatické ostrenie, Wi-Fi, odosielanie fotografií priamo na FB, množstvo automatických režimov a široké možnosti manuálneho nastavenia.

Záverom

Fotoaparáty s vymeniteľným objektívom sú výborným riešením pre hobby fotenie na cestách, krajinky, portréty. Poskytujú vysokú kvalitu fotografií vhodných aj pre veľkoformátovú tlač fotografií, jednoduché ovládanie, automatické scény aj manuálne nastavenie funkcií, možnosť výmeny objektívu za iný zo širokej ponuky dnešného trhu, nahrávania videa. Oproti kompaktom sú všeobecne drahšie, rozmernejšie, ťažšie a obsahujú funkcie ktoré príležitostný fotograf možno ani nevyužije. Nástrojom profesionálov pritom aj naďalej zostávajú zrkadlovky, takže potencionálnym užívateľom bezzrkadloviek je náročný hobby fotograf.

Zdieľaj medzi priateľmiShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *