Produktová fotografia – ako fotiť produkty?

Ako fotiť produktové fotografie? Prekvapivo je to opäť malá veda 🙂 ale dá sa zvládnuť. Prečítajte si základy domáce produktovej fotografie v niekoľkých kľúčových tipoch…

Ak ste skúšali predávať nejaké veci cez aukro, inzertné portály alebo dokonca cez vlastný e-shop, zrejme ste narazili na typický problém online predaja – potrebujete kvalitnú, alebo aspoň DOBRÚ fotku predávaného produktu. V tomto článku sa zameriame na najčastejšie postupy a problémy domácej produktovej fotografie. A začneme úplne od základov.

Aký fotoaparát potrebujeme na produktovú fotografiu?

V zásade možno použiť akýkoľvek fotoaparát 🙂 niektoré sú ale vhodnejšie. Zrkadlovky majú svoje nesporné výhody, ale ak plánujete fotiť v malom, bude vám určite stačiť aj troška slušnejší digitálny kompakt, aký kúpite za stovku. V produktovej fotografii sa celkom bežne používajú digitálne zrkadlovky Canon a Nikon. Predpokladám že začínate s nižším rozpočtom 🙂 takže odporučím napríklad klasiku Canon EOS 1100D (na Heureke telo už od 333 €) + vhodný objektív napríklad  Canon EF-S 18 55 IS II (na Heureke už od 133 €). Ak ste ešte so zrkadlovkou nefotili, a nemáte čas zoznamovať s nimi, kľudne skúste fotiť s kompaktom (pri použití statívu, dobrom pozadí a svetle aj s kompaktom môžete získať dobré produktové fotografie). Profesionál sa nezaobíde bez zrkadlovky, kde naplno využíva kreatívnu prácu s manuálnymi nastaveniami nedostupnými pre kompakty. Kvalita fotografií produktov je pre internetové obchody kľúčom k úspešnému predaju – ak je to váš prípad, možno bude lepšie nájsť si profi fotografa, ktorý vám produktové fotky spoľahlivo a odborne nafotí.

Fotoaparát máme, čo ďalej?

  1. Nikdy nepoužívajte vstavaný blesk fotoaparátu. Príšerných „produktových“ fotiek s produktom jednoducho položeným na stôl a „cvaknutým“ s bleskom sú plné inzertné portály. Blesk je príliš ostrý, vyvoláva nadmerné kontrasty, odblesky, doslova „zničí“ produkt.
  2. Ak nemáte vhodné umelé osvetlenie, využite príjemné mäkké denné svetlo, keď je slnko za mrakmi, použite nejakú nelesknúcu sa bielu látku ako pozadie a vyskúšajte si sériu fotiek s rôznymi zmenami polohy atď. Podľa možnosti foťte s malou hĺbkou ostrosti.
  3.  Ak si môžete dovoliť osvetlenie a fotostôl (alebo fotostan), dostávate sa vo fotografovaní produktov o triedu vyššie. Počítajte s vyššími nákladmi, ale napr. kompletný mini set na fotenie produktov kúpite cca od 60 € s minimálnym (ale pre domáce fotenie postačujúcim) vybavením. Ak to myslíte vážne 🙂 zainvestujte do fotostanu alebo fotostola, podľa zámerov sa vám zídu štúdiové trvalé svetlá, štúdiové blesky, odrazné dosky a dáždniky, softboxy, profi pozadia, ale aj kalibračné tabuľky atď., náklady môžu predstavovať stovky eur.
  4. Alternatívou s minimálnymi nákladmi 🙂 je fotenie do bielej igelitky. Na dno čistej bielej igelitky položte napr. biely kartón, na kartón položte fotografovaný produkt. Igelitka pekne stojí, zboku na ňu dopadá svetlo ktoré vyvolá efekt „svetelného tunela“ a vy môžete fotografovať cez otvor tašky (trocha cviku 🙂 a máte dobré výsledky). Ak nemôžete zohnať bielu igelitku (alebo do nej produkt nevojde) nahraďte ju pauzovacím papierom. Je to svojim spôsobom náhrada fotostanu.
  5. Dobre si premyslite, z akého uhla budete produkt fotiť, aby vynikli jeho tvary, aby bol lákavý pre zákazníkov. Svojho času som predával cez aukro istý produkt – keď som ho prvý týždeň nepredal, stačilo spraviť fotky z lepšieho uhla a predal sa do 24 hodín.
  6. Ak potrebujete produkt „bez pozadia“ nafoťte ho na výrazne farebnej podložke jednej farby, napríklad zelenej. Pozadie neskôr v PC odstránite softvérovým nástrojom „magické laso“ (má ho napr. program Zoner Photo Studio, PhotoShop, ale aj Pixlr Editor a ďalšie). Problémom je, ak fotíte lesklý predmet na ktorého stranách by sa mohla odrážať farba podložky, alebo priehľadný predmet, napr. pohár. Vtedy je najlepším postupom kvalitné (výkonné) elektrické nasvietenie napríklad na fotostole s profi bielym pozadím a perfektným vyvážením bielej. Alebo vyskúšajte bielu igelitku z bodu 4, tá v domácich podmienkach takmer nikdy nesklame 🙂
  7. Experimentujte, experimentujte, experimentujte 🙂

… len nezabudnite na to, že produktová fotografia by mala mať čo najvernejšie farby, vystihovať štruktúru materiálu produktu, obsahovať dostatok detailov produktu a lákať k objednávke. Dobrým trikom je na záver hotovú fotku v PC trocha zosvetliť pridaním jasu, väčšinou to zlepší vizuálny dojem z produktovej fotografie.

Zdieľaj medzi priateľmiShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *