Ako fotiť šport a akciu

Fotenie športu a dynamickej akcie patrí medzi najnáročnejšie foto aktivity, tie najlepšie športové snímky pochádzajú od profi fotografov so super výbavou. Na čo sa oplatí dať si pozor, ak sa snažíte (aj keď s inou 🙂 výbavou) o podobnú kvalitu?

Kompozícia

V športovej fotografii je správna kompozícia o to ťažšia, že objekty sú v pohybe. Zvlášť náročné je to pri skupinových športoch. Zachytiť dobrú scénu ktorá na fotke perfektne ukáže 🙂 sa podarí len ak dokážete predvídať aká situácia nastane v nasledovnej chvíli. Pri tom vám pomôže dobrá znalosť pravidiel hry ale aj priestoru, kde sa akcia odohráva. Základné pravidlo akčnej 🙂 kompozície znie: bežiaci športovec, uháňajúci cyklista alebo letiaci skokan na lyžiach bezpodmienečne musia na snímke mať pred sebou dostatok voľného priestoru v smere ich pohybu. To mimochodom vo fotografii platí takmer bez výnimiek pri fotení akýchkoľvek pohybujúcich sa objektov.

Sekvenčný režim

Sekvenčný režim fotoaparátu nie je samospasiteľným zázrakom, ale pri fotení pohybujúcich sa objektov poriadne pomôže. V sekvenčnom režime nasníma váš fotoaparát v rýchlom slede niekoľko záberov za sekundu, takže je vyššia šanca že práve jeden z nich bude tou správnou trefou v správny moment. Ak fotíte do RAW, dokáže sekvenčné snímanie veľmi rýchlo zaplniť pamäť, formát JPEG vám umožní nafotiť viac. Pri fotení športu nemusí byť cieľom len zachytenie pohybu alebo efektného momentu, ale aj tvárí športovcov, ich emócií, nálady, atmosféry podujatia. A nezabudnite – okrem športovcov sú k dispozícii aj diváci 🙂

  • Špeciálny tip: pozrite si perfektnú zbierku klasických športových fotografií na TheRichest.com alebo sériu moderných športových snímok skvelého fotografa Toma Jenkinsa vo fotogalérii na TheGuardian.com.

Ako fotografovať šport a akciu

Závisí to vždy od okolností, takže veľmi všeobecne – pri zrkadlovkách sa odporúča fotiť šport s čo najmenšou clonou. Vďaka tomu fotíte s kratšími časmi, snímka získa lepšie zaostrenie na objekt v popredí (vďaka malej hĺbke ostrosti) a rozmazané pozadie dodá fotografiám ten správny dynamický výraz. Pre rýchlo sa pohybujúce objekty je dobrým trikom švenkovanie (ukážka a viac info v článku 7 tipov pre digitálne foto v bode 5). Okrem fotenia „naležato“ vyskúšajte podľa situácie aj zvislý formát snímok, jednoduchým otočením fotoaparátu nabok. Pri fotografovaní športu a akcie často nie je možné použiť štandardný statív, takže si pripravte skôr monopod. Poslúži takmer rovnako dobre ako rozmerný statív a budete s ním omnoho akčnejší 🙂

Zdieľaj medzi priateľmiShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

1 komentár pri “Ako fotiť šport a akciu

  1. Môžem potvrdiť, že šport sa dá úspešne fotografovať aj s tou najlacnejšou zrkadlovkou a setovým objektívom. Samozrejme že najlepšie snímky potom vyjdú za jasného slnečného dňa, čo umožňuje použiť „najväčšiu dieru“ a najkratší čas pri nízkom ISO. Zákonite ale potom zamračený deň či športová hala, hoci sa nám zdá dostatočne osvetlená, prináša horšie výsledky. Foťák vidí, že je málo svetla, zvyšuje ISO a nezriedka treba predĺžiť aj čas za cenu zvýšeného odpadu fotiek pre rozmazanie. A pri sekvenčnom snímaní sa oplatí mať čo najrýchlejší typ SD raty, aby foťák stíhal z medzipamäte zapisovať a neprerušoval snímanie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *