Nepriatelia digitálneho fotoaparátu – prach, voda a teplotné výkyvy

Existuje mnoho spôsobov, ako prísť o digitálny fotoaparát. V tomto článku sa pozrieme na to, ako zabezpečiť vášmu fotoaparátu dlhý a funkčný život 🙂

Najväčšími nepriateľmi digitálneho fotoaparátu sú (okrem iných, často nepredvídateľných faktorov) prach, voda a extrémne teploty.

PRACH

Prach je absolútnym nepriateľom (nielen) digitálnych fotoaparátov. Je všadeprítomný, existuje v mnohých veľkostiach, tvaroch a podobách, každá z nich dokáže fotoaparátu škodiť iným spôsobom. Lepkavé častice obsahujúci peľ a iné biologické látky sa ľahko nalepia na snímači zrkadlovky, typicky prí výmene objektívu. Nie vždy sa zaobídete bez výmeny objektívu priamo v teréne, v záhrade či v sade počas peľovej sezóny – ale ak je to možné, skryte sa počas výmeny objektívu do čistého neprašného interiéru. Ak to nie je možné, vytvorte fotoaparátu svojim telom trocha závetria a nikdy ho pri výmene objektívu nedržte odkrytým otvorom hore. Nebezpečný je aj klasický „nelepkavý“ prach a piesok – snímače niektorých fotoaparátov sa dokážu od neho automaticky „oklepať“, v iných častiach fotoaparátu však môže piesok a prach pôsobiť ako brusivo. V prašnom a veternom prostredí preto chráňte fotoaparát puzdrom, ktoré zabráni prachu preniknúť do vnútra fotoaparátu (a spôsobiť napr. mechanické zaseknutie). Je ich veľký výber, vrátane špeciálnych tesných silikonových obalov (Pricemania), a ochránia vám fotoaparát aj na piesočnej pláži. Ak vám prach usadený na snímači začína robiť problémy, môžete skúsiť použiť sadu na čistenie fotoaparátov (nasucho vyfúkať špeciálnym balónikom), alebo ideálne dať fotoaparát odborne prečistiť do servisu.

VODA

Voda a vlhkosť je nepriateľom každej elektroniky, s výnimkou špeciálnych modelov určených do mokrého prostredia, fotoaparátov určených na fotenie pod hladinou a pod. Vlhkosť postupne napáda vnútorné mechanizmy fotoaparátu, spôsobuje hrdzu a nefunkčnosť. Niektoré moderné fotoaparáty (najmä tie drahšie) sú pomerne dobre utesnené, takže pár kvapiek by nemalo predstavovať žiadny problém, nedá sa na to však spoľahnúť. Riešením sú nepremokavé ochranné puzdrá alebo priamo podvodné puzdrá (Mall). Ak vám pár dažďových kvapiek predsa len pristane na fotoaparáte, nezabudnite ho po skončení fotenia suchou handričkou z mikrovlákna utrieť a nechajte ho na bezpečnom mieste vyschnúť. Horšie je ak vám fotoaparát padne priamo do vody, alebo sa namočí iným spôsobom. Treba ihneď vybrať baterky, fotoaparát rozobrať, vysušiť a odniesť do servisu.

TEPLOTA

Väčšina fotoaparátov je určená do teplotného rozsahu od nuly do + 40 °C, napriek tomu celkom bežne zvládnu fotenie aj pod nulou, napr. pri – 10 °C. V mraze môžu byť jemné mechanické súčiastky krehkejšie a jednoducho sa zlomiť, zvlášť pokiaľ ide o zrkadlovky. V mrazoch tuhnú aj mazivá použité vo fotoaparáte. Silný mráz môže nevratne poškodiť LCD displej fotoaparátu, v mrazoch tiež môžete spozorovať spomalenie vykreslovania displeja. Pozor ale aj na šokový prechod, keď prenesiete podchladený 🙂 digitálny fotoaparát zo zimy do tepla, na fotoaparáte (ale najmä v jeho vnútri) sa môže skondenzovať nebezpečná vlhkosť. Predídete tomu tak, že fotoaparát prenesiete do tepla poriadne zabalený v brašní na fotoaparáty. A necháte ho zohriať sa na izbovú teplotu čo najpomalšie, kľudne aj niekoľko hodín.

OBJEKTÍV

Záverom – objektív fotoaparátu vždy chráňte pred prachom použitím polarizačného filtra (UV filtra) ktorý pomôže nielen proti prachu a nečistotám, ale možno vám zachráni objektív aj pri nečakanom údere alebo páde.

Zdieľaj medzi priateľmiShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *