Ako si vybrať kompaktný fotoaparát

Digitálne kompakty sú najjednoduchším krokom pri vstupe do sveta fotografovania. V tomto segmente fotoaparátov nájdete lacné jednoduché modely, ultrazoomy, vodotesné fotoaparáty aj špičkové modely pre náročných. Ako si vybrať ten správny?

Nie je kompakt ako kompakt

Kompaktné fotoaparáty sa delia na niekoľko podskupín – každá z nich je určená inej skupine užívateĺov, líšia sa cenou, funkciami a ďaľšími vlastnosťami. V prvom rade záleží na vás – ako vážne sa chcete venovať fotografii, čo a v akých podmienkach plánujete fotografovať.

Lacné rodinné kompakty

Sú malé, ľahké a jednoduché, dostupné v cene cca od 60 do 200 Eur. Napriek tomu sú vybavené všetkým potrebným pre nenáročné fotografovanie alebo nahrávanie videa. Dostatočný nástroj na nafotenie príjemných záberov z dovolenky alebo rodinnej oslavy. Typickou ukážkou je Fujifilm FinePix JX550 s CCD snímačom 16 Mpix, nahrávaním 720 p HD videa, detekciou úsmevu a žmurknutia, 2,7“ LCD displejom. Obsahuje funkciu automatickej detekcie scény, je vybavený digitálnym aj optickým zoomom. ISO 100 – 3200.

Odolné kompakty

Ideálne na cesty a do nepohody. Odolné kompakty v cenách cca od 80 do 300 Eur sú funkciami podobné rodinným, vynikajú však odolnosťou voči vode, nárazom a pádom, piesku a prachu. Jedným z tejto kategórie je napríklad Olympus TG-320. Je to skutočný nezmar – vodotesný do 3 m, nárazuvzdorný voči pádu z 1,5 m, mrazuvzdorný do mínus desať stupňov Celzia. Ideálny fotoaparát na dobrodružné výpravy, pri ktorých nechcete ohroziť svoju drahú zrkadlovku. CCD senzor 14 Mpix, duálna stabilizácia obrazu, vstavaný blesk, zoom, 3D snímanie, HD video, magické 🙂 filtre a kreatívne efekty. ISO 80 – 1600.

Pokročilé kompakty

Kompaktné fotoaparáty vyššej kategórie sa nachádzajú na cenových hladinách cca od 300 až cez 900 Eur. Ako príklad si uveďme Nikon Coolpix P7700 v cene okolo 500 Eur (čo už je na úrovni najlacnejších zrkadloviek). Snímač CMOS 12,2 Mpix, 7 x optický zoom, 3“ výklopný a otočný displej, ozvučené videosekvencie Full HD (stereo zvuk), pätica na externý blesk, RAW, filtre a efekty, manuálne vyváženie bielej, optická redukcia vibrácií, citlivosť ISO 100 – 6400, užívateľské režimy a podpora bezdrôtového prenosu dát sú zárukou komfortného fotografovania.

Ultrazoomy

Ultrazoomy sú vybavené objektívom s veľkým rozsahom zoomu. Vyrábajú sa v širokom cenovom rozpätí cca od 200 Eur až cez 600 Eur. Ako ukážku spomeňme napríklad Panasonic Lumix DMC-FZ200 v cene okolo 500 Eur. Je vybavený 24 násobným optickým zoomom s pevnou svetelnosťou v celom rozsahu F2.8, CMOS snímačom 12 Mpix, ISO 100 – 6400, nahráva Full HD video so stereo zvukom, má elektronický hľadáčik a samozrejme ponúka množstvo scénických režimov a efektov. Nechýba stabilizácia obrazu, 1 cm makro, RAW, detekcia tvárí, zabudovaný blesk. Ultrazoomy sú dobrou voľbou ak vyžadujete pri fotení extrémne priblíženie objektu, sú však vďaka svojmu objektívu dosť rozmerné.

Po rozhodnutí aký typ kompaktu uprednostníte prišiel čas zamyslieť sa nad ďaľšími parametrami ktoré si treba pri výbere fotoaparátu všímať. Čoskoro v niektorom z ďaľších príspevkov.

Zdieľaj medzi priateľmiShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *