Ako si vybrať zrkadlovku

Digitálne zrkadlovky sú vo svete fotoaparátov elitnou kategóriou. Medzi ich hlavné výhody patrí plne manuálny režim, široký sortiment vymeniteľných objektívov, po zvládnutí základov vysoká kvalita fotografií. Ako si vybrať tú pravú zrkadlovku?

V prvom rade si rozdelíme zrkadlovky do troch cenových a zároveň výkonových kategórií:

 1. lacné hobby zrkadlovky
 2. poloprofesionálne zrkadlovky
 3. profesionálne zrkadlovky

Najlacnejšie hobby zrkadlovky sú k dispozícii cca od 400 Eur – napríklad model Canon EOS 1100D (body). K cene tela zrkadlovky samozrejme musíte počítať aj s nákupom objektívov, filtrov, statívu a ďaľšieho vybavenia. To všetko sa dá našťastie dokúpiť aj postupne a náklady rozložiť. Alternatívou je kúpa kompletného setu. Aktuálny low end set Nikon D3000 + 18-55 AF-S DX VR v cene okolo 400 Eur obsahuje v balení:

 • telo zrkadlovky Nikon D3000
 • objektív 18-55 AF-S DX VR
 • akumulátor, nabíjačku, software, USB kábel
 • krytky tela, hľadáčiku, sánok blesku, remienok

Potrebujete ešte dokúpiť minimálne statív (ten je pre fotenie so zrkadlovkami takpovediac podmienkou) a prípadne blesk, filtre, a ďaľšie príslušenstvo podľa vašich preferencií.

Chcem zrkadlovku (a mám obmedzený rozpočet:)

Aj lacné zrkadlovky (400 – 1000 Eur) vám môžu poskytnúť pre hobby fotografovanie dostatočne inšpiratívny nástroj a veľa radosti z vydarených fotografií. Výhodou sú menšie rozmery, nižšia hmotnosť a samozrejme cenová dostupnosť. Medzi ich nevýhody všeobecne patrí pomalšie zaostrovanie ako pri drahších modeloch zrkadloviek, menej funkcií a slabšie spracovanie z hľadiska ergonómie.

Chcem zrkadlovku a myslím to s fotením skutočne vážne

Poloprofesionálne zrkadlovky začínajú cenovo niekde od úrovne 1000 Eur až po orientačnú hornú hranicu 2000 Eur. Oproti lacným hobby zrkadlovkám disponujú odolnejším telom, rýchlejším zaostrovaním, lepšou elektronikou, čitateľnejším LCD displejom, vyššou kvalitou fotografií vďaka nižšej hladine šumu. Pre poloprofesionálne zrkadlovky sú k dispozícii aj profesionálne objektívy.

Chcem fotiť profesionálne a mám na to financie

Profesionálne zrkadlovky vynikajú super rýchlym zaostrovaním, vysokým rozlíšením a maximálnou kvalitou fotografie, full frame senzorom, odolným telom napríklad z horčíka, prvotriednou elektronikou. Bežne ich nájdete v cenovom rozsahu cca od 2000 do 4000 Eur a po technologickej stránke jednoznačne patria k svetovej špičke. Rozsahom možností a funkcií sú profesionálne zrkadlovky neporovnateľné s nižšími triedami.

Ktorú značku uprednostniť?

Je lepší Canon, Fujifilm, Nikon, Olympus, Pentax, Sigma alebo Sony? To nie je správna otázka – je skôr vhodnejšie porovnávať jednotlivé modely ako celé značky. Všetci výrobcovia sa snažia a nedá sa vyhlásiť že niektorý aktuálny model alebo značka „nefotí dobre“. Skôr naopak, s každou zrkadlovkou každej značky sa vám môžu podariť dobré fotografie. Napriek tomu nezabudnite, že kúpou zrkadlovky konkrétnej značky ste do značnej miery odkázaní na rozširovanie príslušenstvom danej značky.

Veľmi orientačné základné porovnanie značiek:

Canon je jedným z dominantných výrobcov zrkadloviek, s čím súvisí rozsiahly sortiment fotoaparátov a kompatibilného príslušenstva vrátane objektívov.

Fujifilm je skôr výrobcom dobrých kompaktných fotoaparátov, na poli digitálnych zrkadloviek sa nepresadil.

Nikon je ďalší veľký hráč dominujúci na trhu. Predáva široký sortiment zrkadloviek aj príslušenstva vo všetkých cenových kategóriách. Podobne ako Canon je to masovo používaná značka so širokou užívateľskou komunitou na internete.

Olympus momentálne ponúka zaujímavé zrkadlovky rady Olympus E s výsuvným zrkadlom. Sú malé, ľahké, kompaktné a vhodné predovšetkým pre dovolenkárov a hobby fotografov.

Pentax je klasický výrobca ešte zo zlatej éry analógových fotoaparátov (áno, aj také existovali:). Zrkadlovky Pentax sú zaujímavé integrovanou stabilizáciou, čo prináša finančnú úsporu pri nákupe objektívov.

Sigma je trocha znevýhodnená snímačom s nižším efektívnym rozlíšením (Mpix) používaných v zrkadlovkách tejto značky, čo ale vyvažuje výbornými objektívmi v širokom cenovom rozsahu.

Sony podobne ak vyššie uvedený Pentax integruje stabilizátor obrazu do tela fotoaparátu. Je to skúsený výrobca elektroniky ktorý je v digitálnom svete ako doma a intenzívne sa zaoberá inováciami technológií.

Kúpiť telo (body) alebo set?

Bez ohľadu na to, ktorú značku preferujete sa musíte pred nákupom zamyslieť nad niektorými parametrami. Ak sa chcete s fotografovaním len nezáväzne zoznámiť 🙂 s tým že budete fotiť všetko čo sa dá, bude pre vás pravdepodobne vhodný niektorý set obsahujúci zrkadlovku telo plus objektív. Ak máte presnú predstavu čo budete fotiť, oplatí sa vám skôr kúpiť telo (body) a k nemu si dokúpiť vhodný špecializovaný objektív. Najlepšie je poradiť sa so skúseným fotografom, alebo aspoň online na niektorom odbornom fóre venovanom fotografovaniu.

Ohnisková vzdialenosť objektívu

Sety sú zamerané tak trocha univerzálne, čomu zodpovedá často pribalený objektív s ohniskovou vzdialenosťou 18-55 mm. Taký objektív má celkom dobrý uhol záberu a dá sa s ním fotiť napríklad v interiéri. Na fotografovanie vzdialených scén, krajiniek, zvierat (safari:) však nepostačuje, tam je potrebný objektív napríklad s ohniskovou vzdialenosťou 55-300 mm. Na niektoré často opakované foto situácie je výborným riešením kúpa kvalitného objektívu s pevným ohniskom – tieto objektívy vynikajú svetelnosťou, ostrosťou a kvalitou obrazu čo vyvažuje ich logický nedostatok, teda žiadny zoom.

 • TIP: ak vydelíte maximálnu ohniskovú vzdialenosť objektívu jeho minimálnou ohniskovou vzdialenosťou, vypočítate rozsah optického zoomu objektívu. Objektív 12-24 mm má teda k dispozícii 2x optický zoom.

Svetelnosť objektívu

Svetelnosť je nenápadný (ale dôležitý) údaj prezrádzajúci koľko svetla prepustí optika na snímač fotoaparátu pri plne otvorenej clone. Udáva sa tzv. clonovým číslom tvoreným písmenom f lomeno číselným údajom – napríklad f/2,8. Ak tvoria clonové číslo dva údaje (napr. f/3,5-4,5) znamená to, že svetelnosť objektívu nie je konštantná ale mení sa v závislosti na použitom rozsahu zoomu. Lepšiu svetelnosť majú objektívy s nižším clonovým číslom (f/2,8 a menej) ktoré vďaka tomu môžu využívať kratší expozičný čas pri fotení pohyblivých scén (šport atď.) alebo fotografovať bez blesku v interiéri a v slabšie osvetlenom prostredí. Objektívy s lepšou svetelnosťou sú konštrukčne náročnejšie (= drahšie). Najlepšie z nich (f/1.4, f/1.8) sa vyrábajú len s pevným ohniskom.

Snímač (senzor, snímací čip) digitálneho fotoaparátu

Digitálny fotoaparát sníma obraz pomocou snímača ktorý si zjednodušene môžete predstaviť ako doštičku pokrytú bunkami citlivými na svetlo (pixelmi). Najčastejšie sa stretnete so snímačmi CMOS (zrkadlovky) alebo CCD (kompakty, ultrazoomy). V zrkadlovkách sú bežne používané snímače veľkosti APS-C (22 x 15 mm) alebo Full-frame (36 x 24 mm). Zrkadlovky Olympus sú v tomto smere tak trocha výnimkou vďaka použitiu vlastného štandardu 4/3 (18 x 13,5 mm) čo ich do istej miery deklasuje výraznejším crop-faktorom (senzor menší ako 36 x 24 mm dokáže snímať len určitý výrez obrazu dodávaného objektívom). Ďaľším parametrom je citlivosť snímača udávaná v ISO – čím vyššia citlivosť, tým v nepriaznivejších svetelných podmienkach môžete fotiť. Oplatí sa teda uprednostniť zrkadlovku so širším rozsahom ISO.

A na záver: na čo sú dobré megapixely?

Rozlíšenie snímača udávané v megapixeloch určuje, v akom veľkom formáte budete môcť fotografiu vytlačiť. Fotografie z fotoaparátu so snímačom 8 Mpix si môžete vytlačiť cca do formátu 40,5 x 50,5 cm, so snímačom 12 Mpix orientačne až do 61 x 91,5 cm. Megapixely teda neurčujú „kvalitu“ fotografie, ak ale plánujete veľkoformátovú tlač fotografií budú pre vás predsa len zaujímavejšie zrkadlovky s vyšším rozlíšením snímača (Nikon D3200, 24 Mpix).

Zdieľaj medzi priateľmiShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

49 komentárov pri “Ako si vybrať zrkadlovku

 1. pekný večer prajem, prosím Vás o poradenie kúpy fotoaparátu, najradšej by som asi už zrkadlovku, na fotenie jedál, mám svoj blog a rada by som pekné, detailné fotky. Doteraz som ich upravovala v picasse a nie som spokojná. dakujem pekne

  • V tomto prípade nezáleží tak na zrkadlovke, ako na svetelnom objektíve. Pretože fotenie jedál sa robí v miestnosti. A tam je vždy málo svetla… Takže akékoľvek telo a k nemu pevnú 50/1,4 alebo 50/1,8. Ja zatiaľ používam ma jedlo D5100 a 18-55/3,5 ale ostré to mám asi až od clonového číslo 8. A to treba silno svietiť.

 2. Dobry den
  Chcem si kupit zrkadlovku a vobec nemam ani tusenia aku. Skor zaciatocnicku. Chcela by som s nou fotit prirodu, aj zvierata, dovolenkove fotky a mozno ale to mininalne rodinne fotky.
  Tiez mam par veci ktore chcem aby moja zrkadlovka splnala – aby nebola tazka
  Ostrost fotografie (pripadne aj za sera)
  A lahke stahovanie fotiek do pocitaca.

  Vopred dakujem

  Veronika vagacova

 3. Dobry den, vietemi poradit co znamenaju pri objektive tie pismena DX a VR? napr. Nikon D3200 + 18-55 AF-S DX VR II a Nikon D3200 + 18-55 AF-S DX II …ktory je lepsi? Dakujem

 4. Dobrý deň, zrejme sa už svojim komentárom budem opakovať, aj ja som začiatočník, fotím klasickým foťákom nikon coolpix L25. som s ním celkom spokojná, niektoré fotky, hlavne makro robí veľmi kvalitné, až si známy myslia, že je to zrkadlovkou. ale fotenie ma začalo veeeeeľmi baviť, rada by som to robila aj profesionálne…svadby, deti a pod. nemám upresnené, či vonku či vnútri. asi aj aj. ked neviem, čo chcem, je mi asi ťažko radiť, že? vidím, že sa tu často spomína nikon D3200. jeden pán sa vyššie pýtal, čo sa viac oplatí či tento nikon s 1 objektívom alebo 3100 s dvomi. to by som aj ja rada vedele :)…ale chcela by som teda poradiť, či sa oplatí zamýšľať sa nad kúpou zrkadlovky cez bazár…mám napr. ponuku ….d5100, k tomu tri objektívy, statív, taška, clona na objektív … nabíjačka, dve baterky….za 500€, 3-ročná zrkadlovka. Je to dobrá kúpa?
  Veľmi pekne Ďakujem za skorú odpoveĎ.

 5. Zdravím. Som úplny začiatočník. Fotim zatial len mobilom co ma uz nebavi. Planujem zrkadlovku, fotim prirodu oblaky, chcem blesky a robit timelapsy oblakov a tak.
  Je vhodny nikon d5100 s 18-55 a 55-200 objektivom alebo radsej s 18-105? bude stacit zoom?
  Alebo radsej iny model? D3100,3200?

  Vdaka

   • v ponuke je nikon d5100 v sete s 18-55 a 55-200mm (cca520€) a s 18-105 mm objektivom za 570€.
    Reku ktory set sa viac oplati resp ktory objektiv na zaciatok. Zase obavam sa ak zoberiem s tymi dvomi objektivmi ci nebude otravne ich stale vymienat.
    Ci ten 18-105 dobre priblizi napr na oblaky alebo ked chcem fotit detail napr kvet, chrobak a tak…
    Dakujem

 6. Dobrý deň, rozmýšľam nad kúpou zrkadlovky, teraz fotím na Nikone L810, ale láka ma niečo viac. Keďže som úplný začiatočník, nechcem nič drahé.. Potrebujem fotoaparát na rodinné foto, portréty, vystúpenia detí zo školy, výlety, domáce zvieratká-teda objekty v pohybe…Rozmýšľam nad Canon D600 alebo Nikon D3100, pozerám, že set sa dá kúpiť za okolo 400 Eur. Je to dobrá voľba? Vystačím si pre začiatok so základným objektívom, ktorý je v sete?

 7. Neviem ci to tu niekto este sleduje, ale rozmyslam o kupe nikonu d7000. Ide o prvu zrkadlovku, s ktorou sa chcem naucit fotografovat. Myslite, ze je to dobry vyber? Respektive viete mi odporucit nieco adekvatne?
  Dakujem 🙂

 8. Dobry den potreboval by som poradit so zrkadlovkou. Chcel by som fotit motocykle za jazdy a popripadne vonku prirodu, mesta atd vacsinou vsetko vonku. Cenovo okolo 500 by bolo idealne.

 9. Dobrý deň. Chcem si kúpiť svoju prvú zrkadlovku. Som úplný začiatočník. Rozhodujem sa medzi CANON EOS 1100D a NIKON D3100. Čo by ste mi poradili a prečo? Ďakujem.

  • CANON EOS 1100D a NIKON D3100 = obe zrkadlovky sú veľmi lacné, vhodné pre začiatočníkov, ľahko sa s nimi pracuje a vo svojej cenovej triede sú vynikajúce ako štart do sveta zrkadloviek.Záleží len na vás ktorému z týchto 2 modelov dáte prednosť.

 10. 50% ľudí ktorí prejdu z fotenia kompaktom na zrkadlovku čoskoro zisti že s (kvalitnym) kompaktom robili lepsie fotky ako s hocijakou zrkadlovkou zial patrim medzi nich 🙁

  • Ano ja neverim. Skor by som povedal, ze ludia zrkadlovkami nevedia fotit. Ale ked pochopia „ako nato“ tak zistia, ze zrkadlovky su super. Kompakty su mozno pohodlnejsie na cestovanie, ale nevytrieskas z nich tolko, ako zo zrkadlovky.

 11. Dobrý deň, k tejto téme (fotenie budov, stavieb) je na internete niekoľko super článkov ktoré by bolo škoda nespomenúť 🙂 takže: 1// Miro Veselý napísal pekný článok Ako fotografovať architektúru: http://digi-foto.sk/ako-fotografovat/fotografovanie-v-exterieri/ako-fotografovat-architekturu/, ja som svojho času fotil reality s týmto objektívom: http://www.fotovideoshop.sk/shop/action/productdetail/oc/2573/product/canon-ts-e-24mm-f-35l-ii-tilt-shift-objektiv.xhtml a bolo to super, je dosť drahý a mal som ho zapožičaný od profíka, je to moderný TILT SHIFT objektív viac si o tomto type objektívov prečítate na http://www.ephoto.sk/fotoskola/clanky/editacia-fotografii/tilt-shift-efekt/ a základné vysvetlenie + odkazy na 2 super detailné články nájdete na http://zrcadlovkou.cz/co-umi-tilt-shift-objektivy. Ak plánujete fotiť reality na profi úrovni, bez tilt shift objektívu si to neviem predstaviť. Samotná otázka ako a čím fotiť interiér+exteriér by vydala na niekoľko kníh takže dám ešte jeden link na súvisiacu diskusiu (http://www.ephoto.sk/forum/39/6909/fotenie-kuchyskych-interierov/strana-1/) kde je plno zaujímavých info v zásade ale záleží už v základe na tom koľko chcete investovať ak chcete tipy na konkrétne modely zrkadloviek a fotoaparátov. Úplne iná situácia je ak chcete kúpiť zrkadlovku + jeden či dva objektívy za 1000 eur (teda vo foto svete takmer zadarmo:) ) a úplne iná ak idete nakupovať na polo alebo TOP profesionálnej úrovni a máte pripravených čo ja viem aspoň 3000 či 5000 eur. Pri fotení interiéru je asi najväčší problém svetlo (treba fotiť s bleskom na ktorý dáte difúzer, to je taká „priesvitná handrička“ ktorá zmäkčí ostré tiene vyvolané bleskom).

 12. Dobry den, planujem kupit zrkadlovku, pracujem s realitami a preto potrebujem fotit v interieri aj v exterieri a casto aj proti slnku. Co by bolo podla Vas vhodne a aky objektiv? Dakujem za Odpoveď.

 13. Zdravím, každá zrkadlovka je dobrá 🙂 dnes v ostrej konkurencii si nikto nedovolí vyrábať šmejdové zrkadlovky.Záleží len na vašom finančnom rozpočte koľko chcete investovať.Keď ešte len začínate skúste popremýšľať nad NIKON D3200: http://www.pricemania.sk/katalog/digitalne-zrkadlovky/nikon-d3200-+-18-105-af-s-dx-vr-5134388/, RECENZIE: http://recenzie.sme.sk/foto/p/nikon-d3200 *** http://www.ephoto.sk/fototechnika/novinky-tlacove-spravy/novy-nikon-d3200-a-objektiv-af-s-2818g/ *** http://www.techbox.sk/foto/c4832/nikon-d3200-novy-mag-pre-zacinajucich-fotografov.html a stránka výrobcu NIKON: http://www.nikon.sk/sk_SK/product/digital-cameras/slr/consumer/d3200

 14. Zdravím, už dlhšie si chcem kúpiť nejakú zrkadlovku na neprofesiálne fotenie-proste len tak pre zábavu. Ale zas by som chcela sa v tom nejak zlepšovať tak by som chcela takú čo je aj dobrá, len sa neviem rozhodnúť akú. Každá má nejaké aj chyby aj prednosti nemáte nejaký typ na NIkon? 🙂 vďaka

 15. dobrý den. uvazujem o kupe zrkadlovky . mam doma coolpix p90 a chcem sa trosku posunut dalej . skusil by som d 3200 alebo d 90 alebo nieco od canonu poradte. dakujem

  • Nikon D90 je na svoju cenu výborná zrkadlovka . Ale ak len začínate so zrkadlovkami skúste skôr NIKON D3200 je to ideálna zrkadlovka pre začiatočníkov, ľahšie sa sním naučíte a oproti D90 ušetríte cez 100 eur na príslušenstvo 🙂

 16. Dobry den,
  Chcem si kupit zrkadlovku, na nejakej slusnej urovni, v cene 900 – 1300 €.
  Chcem fotit vo vnutri, ale aj vonku a na rozne vzdialenosti.
  Viete mi poradit na ktore by som sa mal zamerat?

  Dakujem za odpoved

 17. Tip na zrkadlovku ? Záleží na tom koľko chcete investovať . Ako prvú zrkadlovku kludne NIKON D3100 pozrite si recenzie http://www.ephoto.sk/fototechnika/recenzie/fotoaparaty/nikon-d3100/ alebo http://recenzie.sme.sk/foto/p/nikon-d3100 za veľmi dobrú cenu ideálna zrkadlovka pre začiatočníka. Je k nemu kopa objektívov http://www.megapixel.cz/objektivy/produkty?p=10514 asi by som radšej kúpil len telo zrkadlovky a k nemu postupne pár dobrých objektívov . Napríklad na to makro by som kúpil: http://www.mall.sk/objektivy-bez-zoomu/nikon-nikkor-af-s-micro-40-f-2-8-g-dx

 18. Dobrý deň,
  môžem poprosiť o nejaký tip na zrkadlovku ?
  Doteraz som fotila s kompaktom CANON G3 (ten už nepoužívam) a CANON G10 (to je celkom kamoš stále), ale nejako mi už nestačí len kompakt a rada by som aj zrkadlovku.
  Veľa cestujem do cudziny, fotím najradšej portréty (a tí ľudia sa aj hýbu), ale rovnako tak krajinu, objekty… občas potrebujem niečo „cvaknúť“ aj z pohybu (loď, vlak, bus a tak).
  Aj na je makro predpokladám špeciálny objektív, poradíte nejaký ?
  Vďaka
  Lucia

 19. Zdravim hlavne nezapomente pri foceni sportu na monopod bez toho to asi nepujde.A fotit do RAW formatu.Teleobjektiv 200-300mm f2,8.Jinak je to docela fuška a chvili trva nez se to naucite.Nezbyva jenom fotit a zkouset jak na to.Jo a asi se Vam zide hodne dobrej externi blesk.Zapomente na sekvencni foceni pri rychlych sportech to nestaci ale naucte se radeji dobry snimek predvidat a vcas stisknou spoust.Jo a ta E510 Olympus co se tady vyse o ni pise by mohla bejt dobra na zacatek ale pro profiky je jina technika.Zkuste se dostat k sportovcum co nejbliz.A vyzkousejte si tzv. panning, pri rychlych sportech to dela hezky efekt s rychlosti rozmazanym pozadim.

 20. Dobrý deň na fotenie športov potrebujete v prvom rade RÝCHLY fotoaparát dlho som fotil lyžiarov (zjazdy a skoky) kompaktom konečne som si doprial Sony Alpha SLT-A35 vyhovuje mi je dosť rýchla stála ma čosi cez 500 € ale je na svoju cenu fakt dobrá. Potom už len som dokupil par objektívov kým som trafil ten správny ale ak to myslíte profesionálne skúste niečo z tohto : http://digitalne-fotoaparaty.heureka.sk/canon-eos-1d-mark-x/

 21. Dobry den, rozmyslam nad kupou zrkadlovky. Poradte mi prosim nieco vhodne na fotenie sportov (lyzovanie, MTB, volejbal, …), vecernych scen – exterier aj interier (tuning zraz, klubove koncerty, hudobne festivaly, …). Neviem ci by na to postacila nejaka hobby zrkadlovka alebo skor nieco poloprofesionalne? Este som so zrkadlovkou vela nefotil, ale chcem sa tomu viac venovat. Dakujem za odpoved.

 22. Dobrý deň, „kedze my sa tomu vobec nerozumieme“ = potom bude pre vás asi najlepší už vyššie odporúčaná sada zrkadlovky + objektív, ale lacnejšie ako v Alze ju teraz kúpite v Gigastore.sk. Skúste si pozrieť stránku http://www.gigastore.sk/digitalni-zrcadlovky/nikon-d5100-18-105-af-s-dx-vr-fotoaparat-16.2-mpx-3-lcd-zrcadlovka/ je to zrkadlovka vhodná pre začiatočníka, ale pritom dosť dobrá. Ak sa nemáte chuť učiť pracovať so zrkadlovkou, skúste si pozrieť tieto kompakty s nimi to bude jednoduchšie 🙂 :http://www.pricemania.sk/katalog/kompaktne-digitalne-fotoaparaty/sony-cybershot-dsc-rx100-5167090/ alebo http://www.pricemania.sk/katalog/kompaktne-digitalne-fotoaparaty/canon-powershot-g1x-4287082/. Nech sa darí 🙂

 23. Dobry den, potrebujem kupit zrkadlovku. Budem fotit deti, manzel potrebuje zrkadlovku na fotenie zblizka napr. ked namontuje kuchynsku linku a potrebuje, aby sa mu zmestila na fotku a pripadne aj na fotenie vonku. Cena tak 600 EUR. Najlepsie keby to bola kompletna sada, kedze my sa tomu vobec nerozumieme. Dakujem za odpoved.

 24. Zdravím, určite Vám postačí niektorý z týchto cca 600 Eurových modelov: http://www.mall.sk/digitalne-zrkadlovky/canon-eos-600d-18-135-ef-s-is, http://www.mall.sk/digitalne-zrkadlovky/nikon-d90-18-105-af-s-vr, osobne používam na rodinné portréty a interiér tento set: http://www.alza.sk/nikon-d5100-cerny-objektiv-18-105-af-s-dx-vr-d232442.htm ak neplánujete profesionálne fotenie tak zrkadlovka okolo 1000 Eur je podľa mňa zbytočná, 600 Eurové modely sú na domáce fotenie dokonale postačujúce 🙂 čo oceníte aj pri dodatočnom nákupe príslušenstva keď sa vám zrkadlovka stane skutočným koníčkom.

 25. Zdravim,
  poradte prosim, zrkadlovku v cene okolo 600 euro. Fotil by som vacsinou rodinu, vo vnutri (narodil sa nam syncek). Nemam zaujem fotit prirodu s vacsim zoomom.
  A este sa chcem spytat na druhu zrkadlovku v cene okolo 1000 eur? Ktoru odporucite a ci je podstatne vacsi rozdiel v kvalite fotografovania osob. Dakujem

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *