Digitálny kompakt alebo zrkadlovka?

Kompaktný fotoaparát alebo zrkadlovka? Obe základné kategórie digitálnych fotoaparátov majú svoje klady aj zápory. V princípe však záleží najmä na tom, ako vážne to s fotografovaním myslíte, čo plánujete fotiť a do akej miery ste ochotní učiť sa s fotoaparátom pracovať.

Digitálny kompakt

Kompaktné digitálne fotoaparáty sú medzi užívateľmi rozšírenejšie ako zrkadlovky. Niet divu – sú lacnejšie, ľahko prenosné (malé a ľahké). Fotenie s kompaktom je v podstate veľmi jednoduché a sú preto vhodné (nielen) pre začiatočníkov. Medzi funkciami nechýba oneskorenie spúšte. Zobrazenie náhľadu na displeji umožňuje vopred vidieť kompozíciu fotografie.

Princíp kompaktu: svetlo prechádza objektívom fotoaparátu cez uzávierku na snímací čip fotoaparátu. Nie všetky kompakty sú vybavené uzávierkou.

Digitálna zrkadlovka

Digitálne zrkadlovky známe tiež pod skratkou DSLR sú oproti kompaktom drahšie, ťažšie, rozmernejšie. Vynikajú však lepšou optikou, možnosťou výmeny objektívov, omnoho vyšším množstvom funkcií, širšími možnosťami dovybavenia a príslušenstva. Zrkadlovky sú jednoznačnou voľbou profesionálnych fotografov a po zvládnutí práce s nimi umožňujú vyššiu kvalitu fotografií ako kompakty.

Princíp zrkadlovky: svetlo prechádza objektívom na sklopné zrkadielko umiestnené pred snímacím čipom. Zrkadielko odráža svetlo do optického hľadáčika až do momentu stlačenia spúšte. Vtedy sa zrkadielko sklopí, a svetlo dopadne cez uzávierku snímací čip zrkadlovky. Počas exponovania sa ozve klasické „cvaknutie“ fotoaparátu vzniknuté preklopením zrkadielka v tele fotoaparátu.

Ceny lacnejších zrkadloviek sa prekrývajú s cenami drahších kompaktov. Pri kúpe zrkadlovky však treba počítať s nie najnižšou cenou ďaľšieho príslušenstva – objektívov, filtrov, kvalitným statívom, … Najlacnejšie zrkadlovky ako napríklad Canon EOS 1100D alebo Nikon D5100 sa dajú kúpiť ako telo (body) už v cenovom rozpätí okolo 330 až 440 Eur. Samozrejme je potrebné k nim dokúpiť vhodný kvalitný objektív.

Záverom

Ak hľadáte fotoaparát umožňujúci detailné manuálne nastavovanie expozície, citlivosti (ISO), clony a ďaľších parametrov, plánujete pracovať s rôznymi typmi objektívov, nevadia vám vyššie finančné náklady, radi sa učíte nové fotografické postupy alebo plánujete fotiť profesionálne je pre vás jediným východiskom zrkadlovka. Pre domáce fotky a finančne nenáročné fotenie len tak pre radosť vám určite postačí digitálny kompakt – aj s ním sa dajú nafotiť pekné snímky z dovolenky alebo hobby fotografie.

Zdieľaj medzi priateľmiShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *