Foto príslušenstvo – pomocníci, bez ktorých to nejde

Kúpa fotoaparátu je len prvým krokom pri budovaní fotografickej výbavy. Zvlášť pri zrkadlovkách je k dispozícii neodolateľne široký sortiment užitočného foto príslušenstva.

Foto brašňa / puzdro

Najväčším neprateľom fotoaparátov (okrem vlhkosti, vody, horúčavy, mrazu, nárazov, pádov a zvedavých detí:) je prach. Ak si skutočne ceníte svoj fotoaparát (a investované financie), vždy keď je to možné majte ho bezpečne uzatvorený v prachotesnom puzdre a vyberajte ho len počas fotenia. Lacnejšie fotoaparáty sú bežne predávané bez puzdra. Obetujte tých pár desiatok eur a doprajte svojmu fotoaparátu kvalitnú foto brašňu alebo puzdro, ktoré ho okrem prachu do značnej miery ochráni aj pred inými rizikami. Bez prachotesného puzdra ani krok 🙂

Batérie / nabíjačky / sieťové adaptéry

Nič tak nepoteší 🙂 ako keď sa uprostred fotografovania v tom najkreatívnejšom momente vybijú batérie… Nielen pre profíkov by teda mali byť samozrejmosťou rezervné sady batérií pripravených k použitiu a rýchlonabíjačka v zálohe. Pre bezstarostné niekoľkohodinové fotenie v interiéri je zase nenahraditeľným pomocníkom sieťový adaptér. Nebýva žiaľ bežnou praxou, aby bol sieťový adaptér pribalený priamo k fotoaparátu. Ak nenájdete vhodný typ adaptéra uvedený ani v návode, kontaktujte emailom výrobcu aby vám odporučil konkrétny sieťový adaptér pre váš model fotoaparátu.

Externý blesk

Fotíte so zabudovaným bleskom? Vyskúšajte externý blesk a budete prekvapení neuveriteľným rozdielom v kvalite fotografií. Externý blesk sa nasadzuje na tzv. sánky fotoaparátu. Aj keď je kompatibilita sánok a bleskov rôznych výrobcov bezproblémová a skoro vždy 🙂 to pasuje, nezabudnite si ju pred nákupom overiť. Kvalitné a výkonné externé blesky sú ďalšou výhodou zrkadloviek – u kompaktov možnosť pridania externého blesku rozhodne nie je samozrejmosťou. Špičkové externé blesky môžu stáť aj viac ako 500 Eur. Také modely už disponujú super funkciami (vstavané rádiové spúšťanie, zapojenie viacerých bleskov súčastne, riadenie odrazov, kreatívne režimy). Lacnejšie blesky sú v predaji cca od 100 Eur.

Statív a ďaľšie foto doplnky

Bez statívu sa seriózne fotiť jednoducho nedá… Okrem zrkadloviek, pre ktoré je statív absolútnou nutnosťou disponujú závitom na statív celkom bežne aj kompakty. Platí jednoduchá zásada že čím ťažší (a drahší:) fotoaparát, tým kvalitnejší statív potrebujete. Pri nákupe statívu sa zaujímajte predovšetkým o jeho nosnosť, hmotnosť (najľahšie sú z karbónu), stabilitu. Statívy sa vyrábajú univerzálne, pre všetky typy fotoaparátov (vybavených závitom v spodnej časti tela). Z ďaľších foto doplnkov spomeniem aspoň drôtenú spúšť, diaľkové ovládanie, foto vodováhu alebo pamäťové karty. Zaujímavou kategóriou foto príslušenstva sú fototlačiarne, a samozrejme špeciálna výbava pre fotografovanie pod vodou.

PS: o objektívoch a filtroch nabudúce…

Zdieľaj medzi priateľmiShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

1 komentár pri “Foto príslušenstvo – pomocníci, bez ktorých to nejde

  1. A ešte by som medzi nepostrádateľné doplnky zaradil aj plastový držiak na krytku objektívu. Dáva sa na popruh foťáku. Keď odkryjem objektív, dám krytku na ten držiak a po skončení fotenia ho nemusím hľadať alebo vyberať z brašny záložnú krytku, lebo originálnu som stratil.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *