Kompozícia fotografie a zlatý rez

Umenie kompozície a zlatý rez predstavujú v rámci fotografovania samostatnú malú vedu 🙂 o ktorej by sa dali publikovať desiatky kníh. Takže v tomto príspevku sa nevyčerpateľnej témy kompozíci a zlatého rezu len tak zľahka dotkneme.

Určite ste si už všimli, že niektoré fotografie vynikajú dokonalým rozmiestnením jednotlivých prvkov – teda správnou kompozíciou. Najvýznamnejším pravidlom kompozície je tzv. pravidlo zlatého rezu. Pre aplikáciu pravidla zlatého rezu za účelom správneho umiestnenie hlavného motívu je dôležité rozdeliť si záber alebo fotografiu myslenými čiarami na tretiny:

Zlatý rez

Približne v priesečníkoch týchto čiar sa nachádza zlatý rez – resp. štyri zlaté rezy, nakoľko priesečníky sú štyri (označené šípkami). Ktorý zlatý rez si zvoliť, resp. do ktorého z priesečníkov umiestniť hlavný motív? To už záleží na vás, na vašom umeleckom zámere, na celkovej scéne a kompozícii akú zvolíte. Veľmi všeobecne možno za najpôsobivejšie miesto pre umiestnenie hlavného motívu považovať zlatý rez v pravom spodnom priesečníku (označený žltou šípkou).

Keďže fotografia ešte môže byť následne upravovaná (orezom atď.) stačí sa zlatým rezom pri fotografovaní riadiť aspoň orientačne:

  1. S takto zjednodušene uvedenou definíciou zlatého rezu všetci asi nebudete súhlasiť – špecializované zdroje ale aj wikipedia uvádzajú omnoho odbornejšie vysvetlenie zlatého rezu pretkané matematickými vzorcami a peknými ukážkami klasických obrazov využívajúcich zlatý rez.
  2. Z hľadiska začínajúceho fotografa však je najdôležitejšie, že zlatý rez znamená NEUMIESTŇOVAŤ hlavný motív do stredu fotografie, ale práve do uvedených priesečníkov čiar rozdeľujúcich fotografiu na tretiny. Vedľajší motív – ak ho fotografia obsahuje – by sa potom mohol nachádzať na tej istej uhlopriečke ako hlavný motív, ale v ďaľšom priesečníku.

Dodržiavaním pravidla zlatého rezu a troškou praxe 🙂 zistíte, že vaše fotky sú harmonickejšie a kompozične lepšie zladené. Ak práve protestujete že ste niekde videli perfektnú fotografiu kde bol hlavný motív umiestnený presne v strede, je to samozrejme OK. Na pravidlách je často najkrajšie práve to, že ich možno občas porušiť. Nemalo by sa to však robiť bezdôvodne, ale vždy so zámerom zlepšiť estetiku a prehľadnosť fotografie.

Zdieľaj medzi priateľmiShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *