Krajinná fotografia – ako na krajinky?

Ako nafotiť dokonalé krajinky? Nie je v tom o nič menej kumštu ako pri iných motívoch. Krajina sa síce zväčša nehýbe 🙂 o to viac problémov však môžete mať s počasím, svetlom, nepriateľskými domorodcami alebo divokou faunou…

Krajinná fotografia má tradíciu už od roku 1826, keď francúzsky vynálezca menom Joseph Nicéphore Niépce svojim prapodivným aparátom (camera obscura s predsadenou šošovkou) odfotografoval výhľad zo svojho okna. Vznikla tak najstaršia známa zachovaná fotografia „Pohľad z okna v Le Gras“ zodpovedajúca kvalitou podmienkam svojho vzniku, slnečnému dňu a osemhodinovej expozícii. V porovnaní s Niépceho technickými problémami (ktoré prekonával s mimoriadnou invenciou) máme dnes dokonalé technické podmienky (a prekvapivo nie vždy dostatok invencie)…

Kedy fotiť krajinu?

Správny fotograf 🙂 fotí vždy keď sa naskytne príležitosť. Fotografovanie krajiny však má s ohľadom na maximálne možné využitie denného svetla niekoľko špecifík. Za súmraku a za úsvitu je (väčšinou) krajina osvetlená veľmi príjemným, rozptýleným mäkkým svetlom. To je vo všeobecnosti považované za ideálny moment pre fotografovanie krajiny a exteriéru. Letné poludnie je naopak na fotografovanie skôr nevhodne (príliš ostro) osvetlené slnkom, občas však pomôže chvíľu počkať kým slnko aspoň na moment zakryje mrak.

Ako fotiť krajinu?

Vždy zo statívu..! Dokonale zaostrená fotografia (nielen) krajiny je bez statívu takmer nemožná. Kým na kompakte stačí len nastaviť správnu scénu 🙂 zrkadlovka umožňuje predviesť omnoho kreatívnejší prístup. Dobrým základom je fotiť krajinu so zrkadlovkou nastavenou v režime priority clony kde sa dajú získať snímky s krásne zaostreným hlavným motívom, kým pozadie je zaujímavo rozostrené. K tomuto známemu efektu stačí nastaviť clonu na minimum a zaostriť na hlavný motív.

Už sme na tomto blogu stratili pár slov o kompozícii fotografie. Práve pri fotení krajiny sa dá nádherne experimentovať s rozdelením prvkov fotografie na popredie, stred a pozadie. Niekedy je zaujímavé vynechať zo záberu popredie (alebo pozadie), vždy s ohľadom na estetiku a umelecký zážitok z fotografie. Významným prvkom je horizont. Umiestňovať horizont do stredu fotografie je typická začiatočnícka chybička – práve horizont umožňuje zvýrazniť pozadie (typicky oblohu) oproti stredu a poprediu, alebo naopak – potlačiť pozadie a zvýrazniť popredie alebo stred.

Foťte zaujímavo 🙂

Vyhľadávajte pri fotografovaní nezvyčajné uhly záberu, zvláštne prvky, netypické harmónie alebo kontrasty. Nefotografujte krajinu z pohľadu bežného turistu, namiesto toho si nájdite vlastný – unikátny – netypický pohľad. Každá krajina môže byť niečim zajímavá. Pozrite si túto inšpirujúcu galériu krajinárskych fotiek: http://www.boredpanda.com/amazing-landscape-photos/. Aj keď niektoré z nich sú výrazným spôsobom digitálne vylepšené 🙂 všetky vynikajú dokonalou kompozíciou, príťažlivým motívom a zaujímavou atmosférou… Nech sa darí..!

Zdieľaj medzi priateľmiShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *