Malá abeceda digitálneho fotoaparátu

Prvý moment zoznamovania sa s digitálnym fotografovaním prináša zdesenie 🙂 z hromady odborných výrazov a anglických slovíčok. Možno to niekomu troška uľahčím abecedným prehľadom a vysvetlením niektorých termínov, týkajúcich sa digitálnych fotoaparátov.

Čo je to:

  1. AUTOFOCUS (autofokus) známy aj pod skratkou AF je funkcia automatického zaostrovania digitálneho fotoaparátu na jeden alebo viac bodov. Napríklad Nikon D3000 má 11-bodové automatické zaostrovanie. Pasívny autofokus zaostruje podľa kontrastu scény cez objektív, a pri slabom osvetlení sa nedá použiť. Zriedkavejší aktívny autofokus využíva pri zaostrovaní napr. infračervený lúč, ktorým si zmeria vzdialenosť od fotografovaného predmetu.
  2. ASPECT RATIO je údaj označujúci pomer strán (šírky a výšky) snímacieho čipu digitálneho fotoaparátu (napr. 3:2).
  3. BAJONET vo svete fotografie nemá našťastie nič spoločného s rovnomennou zbraňou. Je to tá časť tela (jednookej) zrkadlovky, ktorá slúži na prichytenie objektívu a zabezpečuje digitálnu komunikáciu medzi objektívom a telom zrkadlovky.
  4. DIGITAL ZOOM (digitálny zoom) slúži na priblíženie scény. Výraz digitálny zoom znie síce vznešene, na rozdiel od optického zoomu však prináša zníženie kvality fotografie.
  5. EXPOSURE (expozícia) udáva, koľko svetla preniká uzávierkou na senzor fotoaparátu. Expozíciu ovplyvníte nastavením clony a rýchlosti uzávierky podľa svojho umeleckého zámeru a podmienok pri fotografovaní.
  6. NOISE REDUCTION = redukcia šumu, funkcia fotoaparátu (alebo softvér) na elimináciu tzv. šumu (noise) prejavujúceho sa farebným zrnením, nežiadúcimi farebnými bodkami na fotografii. Pozrite si ukážkovú fotografiu.
  7. OHNISKOVÁ VZDIALENOSŤ udávaná v milimetroch určuje vzdialenosť šošovky od snímača digitálneho fotoaparátu. Zaujímavejšie je, čo robí rôzna ohnisková vzdialenosť s priblížením a šírkou resp. uhlom záberu. Pozrite si to na stránke českej Wikipédie, stojí to za to.
  8. PIXEL (px) je nejmenšou jednotkou digitálnej grafiky, je to obrazový bod s informáciou o farbe a jase. Počet pixelov snímača digitálneho fotoaparátu určuje, s akým maximálnym rozlíšením môžeme tlačiť fotky z daného fotoaparátu. Viac pixelov resp. megapixelov (cca milión pixelov = 1 megapixel) znamená, že fotku možno vytlačiť vo väčšom formáte.
  9. RAW je formát fotografie v surovom, nespracovanom tvare ideálnom pre ďalšie digitálne spracovanie v PC. Profíci fotia zásadne 🙂 do RAW, nie do JPEG formátu.
  10. WHITE BALANCE (vyváženie bielej) je funkcia, ktorá vám umožní nafotiť snímky v správnych farbách resp. v správnej farebnej teplote pri rôznych druhoch prirodzeného aj umelého osvetlenia. Typickou problémovou situáciou je, ak odfotíte nejaký predmet na bielom pozadí, ale na fotografii sa zobrazí pozadie „do žlta“. Vyváženie bielej sa na fotoaparáte ľahko nastavuje podľa prednastavených scén (tieň, zamračené, slnečno, žiarovka, žiarivka). Omnoho spoľahlivejšie je manuálne nastavenie vyváženia bielej (umožňujú to všetky lepšie fotoaparáty). Stačí, ak do stredu fotografovanej scény (napr. vo vašom fotoateliéri) umiestnite biely (nepriehľadný) papier, fotoaparát k nemu priblížite tak aby mal v zábere len bielu, a spustíte funkciu automatického merania. Viac info nájdete v návode k vášmu fotoaparátu.

 

Pentax K10D front

PHOTO: By Bill Bertram (Own work) [CC-BY-SA-2.5], via Wikimedia Commons

Zdieľaj medzi priateľmiShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *