Námet a motív fotografie

Ako nafotiť zaujímavé fotografie? Na to žiadny univerzálny návod nenájdete. Existuje však mnoho elementárnych pravidiel, ktorých dodržiavaním určite zlepšíte umeleckú kvalitu svojich fotografií.

Fotografická tvorba si vyžaduje viac, ako len kúpiť si digitálny fotoaparát a začať „cvakať“ na všetky strany. Dobrý fotograf ovláda umenie nachádzať vo svojom okolí zaujímavé scény, unikátne motívy, harmonické obrazy – a odfotiť ich v správnom momente, v správnej kompozícii. Dokáže vidieť aj bežné veci z nového, neobyčajného pohľadu a preniesť to čaro na fotografiu.

Skutočná fotografia je umenie. Cieľom každého umenia je vyvolať emócie a duševne obohatiť publikum. Prvým krokom k zaujímavej fotografii je preto zaujímavý námet. Nemusíte kvôli tomu cestovať do exotických krajín, často postačí netypický uhol záberu alebo zvláštne osvetlenie k premene bežnej situácie na skvelý námet. Pokiaľ je to len trocha možné, nezabudnite si pred stlačením spúšte fotoaparátu zvážiť pár maličkostí rozhodujúcich (takmer) o všetkom. Predovšetkým čo bude tvoriť hlavný motív, prípadne vedľajší motív alebo dokonca popredie a pozadie (typicky v krajinkách).

Cieľom nie je zaplniť fotografiu množstvom rôznych objektov a detailov, ale zvýrazniť hlavný motív v harmónii a súmernosti s ostatnými prvkami fotografie. Pri pohľade na fotografiu by mal byť divákovi hlavný motív zrejmý na prvý pohľad – ako prvok, ktorý je najzaujímavejší (tvarom, farbou, symetriou, umiestnením, veľkosťou, zaostrením, dejom…). Ak je motívom pohybujúci sa objekt, platí zásada že na fotografii má pred sebou dostatok priestoru kam môže objekt „pokračovať“ v pohybe.

Vedľajší motív je prvok ktorý nejakým spôsobom dopĺňa hlavný motív – napríklad na fotografii psíka (hlavný motív) môže byť vedľajším motívom na zemi pohodená kostička 🙂 alebo hračka. Každá fotografia nemusí mať vedľajší motív, ani popredie a pozadie – vždy však musí existovať jasne identifikovateľný hlavný motív. Aj pri fotografovaní platí pravidlo menej je viac. Voľte preto jednoduché, prehľadné námety. Nesnažte sa bezdôvodne umiestniť na jednej snímke všetko čo máte na dohľad.

TIP: hlavným motívom nemusí byť jeden objekt, ale kľudne aj skupina ľudí (na skupinovej fotografii) alebo dokonca zachytená určitá atmosféra, nálada, dej… V ďaľšom článku sa pozrieme bližšie na kompozíciu fotografie a zlatý rez.

Zdieľaj medzi priateľmiShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *