Nikon D5200 – ideálna voľba pre amatérskych fotografov

Digitálna zrkadlovka Nikon D5200 z roku 2013 nie je žiadnou horúcou novinkou. Napriek tomu stále patrí k tomu najlepšiemu, čo si dnes amatérsky fotograf môže dopriať. Prečo?

Svojho času predstavoval Nikon D5200 to najlepšie vo svojej cenovej triede (je to samozrejme otázka názoru). A svoje skvelé vlastnosti si zachoval dodnes – vrátane výborného pomeru ceny fotoaparátu a technickej kvality fotografií (pozrite si vzorové fotografie Nikonu D5200).

Dvojminútové video predstavenie Nikonu D5200

Nikon D5200 = skvelý kontrast a výborná kvalita obrazu

Silnou zbraňou Nikonu D 5200 je 24,1 Mpix snímač CMOS formátu DX, vďaka ktorému vznikajú tak perfektne detailné fotografie. Točenie Full HD videosekvencií dopĺňa integrovaný stereo mikrofón. O spracovanie obrazu sa stará systém Expeed 3. Hodnoty ISO dosahujú 100 – 6400, takže sa Nikon D5200 do istej miery uplatní aj pri fotografovaní v slabšie osvetlenom prostredí (aj keď slabé osvetlenie je VŽDY ošemetná záležitosť). Podexpozícii fotografovaného objektu pri fotení v protisvetle zabraňuje funkcia aktívny D-Lighting. O kvalitné zaostrenie sa stará presný 39 bodový systém automatického zaostrovania.

Pre koho je Nikon D5200 určený?

Pre nadšené amatérske a rodinné fotografie na vysokej úrovni. Jednoduché ovládanie (podľa môjho názoru), výborný systém automatického zaostrovania, kvalitný displej s vysokým rozlíšením na veľkom otočnom paneli, kompaktný tvar ľahučkého tela zrkadlovky – áno, takto vyzerá zrkadlovka s ktorou je radosť fotiť (a učiť sa fotiť, pretože zrkadlovka nie je kompakt a vyžaduje si určité znalosti základov fotografovania). Podpora češtiny poteší. Ak nemáte profi ambície, práve vďaka Nikonu 5200 môžete dosiahnuť na najlepšie fotografie a videoklipy svojho života.

Režimy snímania:

  • jednotlivé snímky,
  • sériové snímanie (3 až 5 snímok za sekundu),
  • intervalové snímanie,
  • diaľkové ovládanie (okamžité alebo s oneskorením).

Efekty a iné na záver

Nechýbajú klasické vymoženosti moderných fotoaparátov ako napríklad efekty na ozvláštnenie fotozáberov a videosekvencií, ktoré si môžete naživo zobraziť už počas snímania. Voľba motívov uľahčuje fotografovanie nielen v začiatkoch. A aby som len nechválil tak jediné, čo ma sklamalo na tejto inak slušnej zrkadlovke, bol hľadáčik, zvlášť keď som ho porovnával s Nikonom D90, bol doslova o triedu slabší. Nenechajte sa tým odradiť – ak hľadáte najlepšiu zrkadlovku na amatérske fotografovanie v cene pod 400 € (telo) alebo v niektorom sete s objektívmi okolo 600 €, je Nikon D5200 skutočne výborná voľba.

Máte iný názor alebo otázky? Pridajte sa v komentároch.

Zdieľaj medzi priateľmiShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

1 komentár pri “Nikon D5200 – ideálna voľba pre amatérskych fotografov

  1. Úplne súhlasím. Ja som si ako svoju prvú zrkadlovku po dlhých rokoch komapktov a ultrazoomov a (predtým niekoľko zrkadloviek na kinofilm) zvolil predchádzajúci model D5100 a neľutujem. Kúpil som ho výpredaji, teda lacnejšie a aj tak je to foťák o triedy lepší, ako všetky predchádzajúce. Veľa som sa s ním naučil a určite ešte veľa naučím. Získal som nové skúsenosti aj kvalitnejšie snímky a hlavne je to zrkadlovka s výmennými objektívmi, ktoré neskôr nasadím aj na novšie a kvalitnejšie telo, keď mi toto doslúži. Či skôr, keď fotograficky vyzrejem na niečo lepšie (a drahšie).

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *