Objektívy – ako si vybrať ten pravý?

Medzi najznámejšie značky objektívov patria Canon, Nikkor, Sigma, Tamron, Olympus, Leika, Zeiss, Tokina. Ako si vybrať ten pravý objektív?

Pri objektívoch sa potvrdzuje pravdivosť tvrdenia, že kúpou zrkadlovky si kupujete značku. Kompatibilita medzi konkurenčnými značkami zrkadloviek a objektívov nie je príliš dobrá – rôzni výrobcovia zrkadloviek používajú rôzne spôsoby nasadzovania objektívu, teda rôzne bajonety. Výber objektívu teda v prvom rade musíte zvážiť podľa jeho kompatibility s vašou zrkadlovkou. Niektoré funkcie objektívu a zrkadlovky pritom nemusia byť kompatibilné ani keď „sadne“ bajonet.

Základné rozdelenie objektívov na pevne vstavané a výmenné zároveň vystihuje rozdiel medzi kompaktnými fotoaparátmi a zrkadlovkami. Kúpou kompaktu získate fotoaparát s pevne vstavaným objektívom, ktorého parametre si môžete dodatočne upraviť nanajvýš s použitím predsádok a redukcií. Zaujímavejšie je to pri zrkadlovkách, kde si môžete objektívy meniť doslova podľa potreby. Objektívy pre zrkadlovky možno rozdeliť na:

  • objektívy s pevným ohniskom (bez zoomu)
  • objektívy s premenlivou ohniskovou vzdialenosťou (so zoomom)

Objektívy s pevným ohniskom majú hneď niekoľko výhod. Sú konštrukčne veľmi jednoduché, vďaka čomu sú cenovo dostupnejšie a najmä netrpia natoľko optickými vadami. Sú svetelnejšie ako zoomy a preto použiteľné aj pri slabších svetelných podmienkach. Objektívy s premenlivou ohniskovou vzdialenosťou (zoomy) sú vďaka možnosti jednoduchej úpravy ohniskovej vzdialenosti univerzálnejšie, trpia však viac optickými vadami a skreslením obrazu (typicky na koncoch zoomu).

Pri výbere objektívu je teda dôležitým parametrom jeho ohnisková vzdialenosť. Tá zároveň určuje vhodnosť objektívu pre fotografovanie rôznych typov scén. Keď si kúpite zrkadlovku – set s objektívom, väčšinou nájdete v balení „univerzálny“ objektív cca 18 – 70 mm vhodný na zoznámenie sa s fotoaparátom, portréty, fotenie architektúry a krajiny, zábery v interiéri. Nemusí to byť zlá voľba a ak si chcete fotiť len tak pre radosť, môže vám podobný univerzálny typ objektívu vystačiť na dlhé roky.

Vhodné objektívy podľa ohniskovej vzdialenosti pre niektoré typy fotografií:

  • makro fotografie a detaily zblízka = makroobjektívy (alebo aspoň medzikrúžky)
  • fotenie v interiéri = veľmi široký objektív 20 mm
  • portrétna fotografia = objektívy 30 – 100 mm
  • šport = 100 – 300 mm, pre vzdialené objekty teleobjektív od 400 mm
  • príroda = 300 mm, pre vzdialené objekty 500 mm
  • foto mesta, krajinky = 20 – 35 mm
  • reportážna fotografia = širokouhlý objektív 10 – 30 mm

Pozn.: neberte prosím uvedené parametre ako dogmu – ide len o základné orientačné údaje. Práve možnosť experimentovať je vo svete fotografie tým najcennejším pokladom. Určite si však vyskúšajte pomocou skvelého online simulátora Nikon zmeny ohniskovej vzdialenosti, a preskúmajte ich účinok na výrez fotografovanej scény.

Na čo si ešte dať pozor? Svetla je vždy nedostatok 🙂 takže všeobecne platí zásada uprednostniť objektív s vyššou svetelnosťou, čo prospieva kvalite fotografie. Ďaľším zaujímavým parametrom je minimálna zaostrovacia vzdialenosť (ak plánujete detailné fotografie a makro). Viac informácií a prehľad objektívov nájdete na stránkach výrobcov / predajcov:

PS: pozrite si tiež základný prehľad bajonetov rôznych výrobcov objektívov.

Zdieľaj medzi priateľmiShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *