Objektívy ešte raz (podľa ohniskovej vzdialenosti)

Pred časom ste mohli na FotoObraz.eu čítať článok Ako si vybrať objektív. Teraz sa k téme výberu objektívu vrátime ešte raz, výhradne z pohľadu voľby objektívu podľa ohniskovej vzdialenosti. A podľa toho, čo vlastne chcete fotiť.

Objektívy s ohniskovou vzdialenosťou 35-70 mm sú často súčasťou setov zrkadloviek a umožňujú fotiť široké spektrum prirodzených záberov „tak ako vidíme okolie“. Postačia vám na fotografovanie jednotlivcov alebo dvojíc, bežné fotky z interiéru, rekreačné foto z výletov do mesta alebo do prírody, fotografovanie kvetov a zátiší. Na fotenie športov sú objektívy s touto ohniskovou vzdialenosťou dosť nepostačujúce, najmä ak nie ste dostatočne blízko k športovcom.

Ako fotiť šport aj z diaľky? Bez teleobjektívov 70-200 mm to nepôjde. Teleobjektív využijete aj pri fotografovaní zvierat v ich prirodzenom prostredí, priamo v prírode, bez toho aby ste ich vyrušili.

Ako fotiť portréty? Budete potrebovať objektív s ohniskovou vzdialenosťou okolo 85-100 mm (veľmi orientačný údaj, experimentujte). Perfektný na portréty je napríklad Nikkor 70-200 mm AF-S F2.8G ED VR ll, cenovo však dostupný málokomu z amatérskych fotografov. Nezúfajte 🙂 výborný je aj omnoho lacnejší objektív Nikon 18-105 mm f3.5-5.6G ED AF-S DX VR za dve stovky eur.

Superteleobjektívy nad 200 mm sú tak trocha elitou medzi objektívmi. „Dovidia“ takmer všade, čo oceňujú nielen paparazzi. Super pre fotenie športových akcií, koncertov, zvierat a pod. na veľké vzdialenosti a so všetkými detailami. Napriek svojim vlastnostiam nájdete medzi nimi aj lacnejšie kúsky, napríklad 500 mm teleobjektívy Samyang pre zrkadlovky Sony, Nikon, Pentax, Canon, Olympus. Vďaka pevnému ohnisku netrpia natoľko optickými vadami ako ich zoomovací kolegovia, čo zlepšuje kvalitu snímok. Pre fotenie nočnej oblohy oceníte superteleobjektívy s 800 mm pevnou ohniskovou vzdialenosťou.

Širokouhlé objektívy 20-35 mm umožňujú fotiť so širším záberom napr. rodinné foto s početnejšími rodinkami, iné skupiny ľudí (pracovný kolektív atď.), krajinky a exteriéry. Na záver spomeňme ešte slávne rybie oko 8-20 mm, objektív silne deformujúci obraz pre experimenty alebo extra širokouhlé zábery.

Zdieľaj medzi priateľmiShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *