Polarizačný filter k objektívu – najvýznamnejší z filtrov

Základnou úlohou fotografických filtrov je úprava svetelných podmienok s cieľom dosiahnutia nejakého optického efektu. Preto sa nasadzujú na objektív – a to nielen pri zrkadlovkách, ale aj pri niektorých kompaktných fotoaparátoch vybavených príslušným závitom na objektíve…

Vďaka širokému spektru výrobcov aj modelov je ponuka filtrov veľmi pestrá, a väčšina filtrov je cenovo dostupná pre každého. Filtre si môžete kúpiť jednotlivo, ale aj v celých sadách. Uprednostnite filtre s antireflexnou úpravou.

Každý filter pracuje so svetlom trocha iným spôsobom. Keďže sa filter nachádza vždy pred objektívom, zároveň chráni šošovku objektívu pred prípadným mechanickým poškodením – napríklad pri páde fotoaparátu.

Najznámejší je polarizačný filter. Jeho použitím eliminujete alebo zvýrazníte svetelné odrazy (napr. na vodnej hladine, presklenej ploche, rôznych lesklých povrchoch). Použitím polarizačného filtra tiež zlepšíte kontrast, a krásne zvýrazníte sýtosť farieb (napríklad modrej oblohy). Práve pri snímkach s oblohou je polarizačný filter super vec, keďže vám pomôže efektne upraviť jas oblohy.

Vľavo snímok bez polarizačného filtra, vpravo s použitím polarizačného filtra:

CircularPolarizer

PHOTO: PiccoloNamek at the English language Wikipedia [GFDL or CC-BY-SA-3.0], via Wikimedia Commons

Pri fotení by ste mali mať slnko zboku (objektív je namierený kolmo na slnečné lúče), vtedy je účinok polarizačného filtra efektnejší ako keď je slnko pred vami či za vami. Skúste sa s nasadeným filtrom chvíľu pohrať, jeho pootočením upravíte stupeň a uhol polarizácie. To má na výsledný snímok veľký vplyv.

Pri ultra širokouhlých objektívoch sa efekt polarizačných filtrov prejavuje do istej miery rušivo, typicky na snímkach zachytávajúcich oblohu.

TIP: prečítajte si článok o fotografických filtroch na českej Wikipedii.

Ďaľšie bežné typy filtrov pre objektívy:

  • farebné
  • ochranné
  • UV filtre
  • infračervené
  • makro (close-up)
  • skylight
  • prechodové filtre…
Zdieľaj medzi priateľmiShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *