Sedem tipov pre digitálne foto

Nekupujte zrkadlovku, ale objektív. Nepotrebujete 🙂 makro objektív. Nečakajte na zaujímavé scény. Foťte aspoň 4 snímky za sekundu. Švenkujte a pracujte s priestorom…

1/ Pri nákupe zrkadlovky bežný zákazník celkom logicky premýšľa o tom, ktorú zrkadlovku kúpiť. Takmer vždy je však dôležitejšie, aké objektívy sú k danej zrkadlovke k dispozícii, a aký kvalitný objektív si zaobstaráte. Cenovo zaujímavé sety zrkadloviek s lacnými objektívmi umožňujú bez väčšieho rozmýšľania skompletovať foto zostavu a ihneď začať fotiť. Rozmýšľať sa však oplatí, dobre si premyslite ČO vlastne budete fotiť. Zistite si na internete, na odborných fórach od skúsenejších fotografov aké objektívy (a foťáky) používajú pre podobné zábery. Alebo neváhajte poprosiť o radu profi fotografa vo vašom okolí. Nekupujte sety. Radšej si kúpte telo a k nemu si doprajte perfektný objektív. Nešetrite na objektíve. Lacnejšia zrkadlovka so špičkovým objektívom vám spraví lepšie fotky, ako drahá zrkadlovka s lacným objektívom.

2/ Pre fotenie drobných objektov (detail na kvety, hmyz…) nemusíte hneď kupovať makro objektív. Kvalitný teleobjektív s optickým zoomom vám v praxi poslúži takmer rovnako dobre. V režime priority clony si nastavte najmenšiu možnú clonu. Z pohodlného odstupu zazoomujte na fotený objekt a zaostrite. S trochou šťastia 🙂 sa podarí pekný detailný makro snímok aj bez makro objektívu. Experimentujte.

3/ Pri fotografovaní dynamického deja (športové podujatie atď.) nestačí ČAKAŤ na zaujímavú situáciu, musíte sa naučiť ju PREDVÍDAŤ. Nielen pri športoch, ale aj pri fotení pohybujúcich sa zvierat a ďalších pohybujúcich sa objektov získate cenné sekundy ak vopred viete ako sa scéna vyvinie v najbližších momentoch.

4/ Ešte k tým dynamickým scénam: je takmer pravidlom, že jedna snímka nestačí… Najmä, ak sa predsa len nepodarí stisnúť spúšť v tom správnom čase. Ak váš digitálny fotoaparát umožňuje sekvenčné snímanie, pri fotení rýchlo sa meniacich scén (šport atď.) získate vyššiu šancu že zachytíte skvelú snímku. Našťastie sekvenčné snímanie má dnes už azda každý digitálny fotoaparát. Napríklad Nikon D90 zvládne pri zapnutom sekvenčnom snímaní 4,5 snímok za sekundu (pri najvyššej kvalite). Pozor ale aj na priestor na pamäťovej karte aby tam bolo miesto, čo závisí aj na formáte. RAW alebo TIFF zaberie omnoho viac pamäťového priestoru ako JPG.

5/ Panning, švenkovanie, sledovanie objektu = super trik pre scény s rýchlo sa pohybujúcim objektom. Neexistuje žiadny lepší spôsob, ako na fotografii zachytiť pohyb. Základný postup švenkovania: zapnite režim priority času, nastavte dlhší čas (napr. 1/60 s), zaostrite na pohybujúci sa objekt, stisnite spúšť, počas exponovania sledujte objekt. Znie to jednoducho, a ak sa vám to náhodou 🙂 podarí vznikne podobný efekt ako na nasledujúcej fotografii:

Voeckler

PHOTO: By DD. M. B.Thire at de.wikipedia [GFDL, CC-BY-SA-3.0 or Public domain], from Wikimedia Commons

6/ Pracujte s priestorom na fotografii. Pohybujúci sa objekt (chodec, bežec, auto, lietadlo, vlak…) vyznie lepšie, ak je na fotografii pred ním dostatok priestoru v smere jeho pohybu. Vyššie priložená fotografia cyklistu túto požiadavku v podstate spĺňa, aj keď možno by to chcelo ešte trocha viac priestoru pred cyklistom, a trocha menej priestoru za cyklistom. Podobne narábajte s priestorom aj pri portrétoch: v smere, ktorým sa fotografovaná osoba pozerá (napr. hľadí výrazne vpravo, vľavo alebo hore) ponechajte dostatok priestoru.

7/ Nefoťte všetky snímky horizontálne (na ležato). Pri fotografovaní úzkych a vysokých objektov (akým je aj stojaci človek) možno získate zaujímavejšiu fotku, ak uprednostníte zvislý formát. Záleží to ale aj na okolnostiach, a na plánovanom použití fotografie.

Zdieľaj medzi priateľmiShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

1 komentár pri “Sedem tipov pre digitálne foto

  1. A ešte by som doplnil, že nefoťte vždy tak, že stojíte. Občas sa pokrčte, čupnite si alebo vylezte na lavičku. Alebo si ľahnite na trávu. Získate zaujímavé snímky, aké nemá nikto vo vašom okolí.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *